Manisa'da Koruyucu Aile Eğitimi

 

     Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından koruyucu ailelere yönelik düzenlenen koruyucu aile eğitimlerinin ardından 70 koruyucu ailemize Koruyucu Aile Birinci Kademe Eğitimi Katılım Belgeleri düzenlenen törenle verildi.
     Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER ve eşi Fatma Dilek GÜVENÇER, Vali Yardımcısı Hüseyin KARAMEŞE, Aile ve Sosyal Politikalar Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nusret SOYLU, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Murat KONAN, Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Ümit ATMAN, daire müdürleri, Koruyucu Aileler ve çocuklarımız katılım sağlamışlardır.
      Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat KONAN yaptığı konuşmada, bir çocuğun en iyi olabileceği ortamın aile ortamı olduğunu ancak bunun her zaman mümkün olmadığını söyleyerek, “yüreğini, gönlünü, evini açmış şefkatle çocuklarımızı geleceğe hazırlayan toplumumuzun kahramanları, sizler gibi koruyucu ailelerimizle çocuklarımıza bakım sağlamaya çalışıyoruz. Çocuklarımız koruyucu aileler yanına yerleştikten sonra süreç bitmiyor ailelerimize, hem kendi çocukları hem de yerleştirdiğimiz çocuklarla ilgili iletişim, ilgi, rehberlik anlamında Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı birinci kademe koruyucu aile eğitimini veriyoruz. Manisa’da sıradaki aileler dahil bütün koruyucu aileler bu eğitimleri almış durumdalar. En son ilçeler dahil 40 aileye eğitim verdik”,
     Aile ve Sosyal Politikalar Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nusret SOYLU da konuşmasında Türkiye’de son dönemlerde çocuk hizmetleri alanında ciddi gelişmeler kaydedildiğini belirterek, "Türkiye’de çocuk hizmetleri alanında, çocuk politikası alanında gerçekten çok önemli bir mesafe kat ettik. Bazen elinizde olmayan nedenlerden dolayı çocuklar koruma altına alma durumunda olabilmektedir. Bu durumda yapmamız gereken sistem değerli koruyucu ailelerimiz gibi gönüllüleri de harekete geçirmek. İyi ki sizler varsınız. Böylelikle Türkiye’de 5 bin 33 çocuğumuzu değerli ailelerin yanında koruyucu aile sisteminden yararlandırarak bakımını sağlıyoruz. ",
     Vali Mustafa Hakan GÜVENÇER’de “Gerçekten anne sevgisiyle donanmış ve işlemiş baba şefkatiyle bulunan yürekler var her şeyden önce. Sizler Türk Milletinin şefkatinin, merhametinin, hamiyetperverliğinin, insanlık meselelerine mutlak surette her şeye rağmen sahip çıkan kahramanlığının sembollerisiniz. Bizler bu tür vesilelerle sizlerle birlikte olma fırsatı bulduğumuzda, sizlerden yepyeni bir güç, enerji alarak günümüze devam ediyoruz. Sizler gösterdiğiniz fedakârlıkla, büyük insaniyetle sözlerin en güzelini söylemiş durumdasınız. İnşallah hep birlikte el ele çok daha güzel yarınlara yürüyeceğiz” diye ifade ettiler.
     Koruyucu Aile Birinci Kademe Eğitimi Katılım Belgesi almaya hak kazanan 70 koruyucu aileye törenle Belgeleri teslim edilmiştir. Törenin ardından çocuklara yönelik gösteriler düzenlenmiştir.